Reis jij wel eens met de bus tussen Haarlem, Schiphol en Amsterdam? Dan weet je hoe druk het soms kan zijn. Bussen zitten vol en staan in de spits vaak vast in de file. Dat moet anders, vinden de Vervoerregio Amsterdam en haar partners. Daarom is er een verkenning gedaan naar een nieuwe busverbinding: de R-Net MetroBus. De resultaten van die studie zijn samengevat in een rapport. Projectleider Sytze Rienstra van de Vervoerregio Amsterdam legt uit wat dit betekent voor reizigers.
Waarom is deze verbinding zo belangrijk?
Tussen Haarlem en Amsterdam reizen elke dag veel mensen. Tegelijk groeit de regio hard. Er komen veel woningen en banen bij. “Zonder ingrijpen wordt het steeds drukker op de weg én in het openbaar vervoer,” zegt Sytze. “De huidige busverbindingen zitten eigenlijk al aan hun maximum.”
Een Trein- of sneltramverbinding zijn op dit traject lastig te realiseren. Daarom is gekeken naar een andere oplossing: een bus die bijna zo snel en betrouwbaar is als een metro.
Wat is een R-Net MetroBus?
De MetroBus is een extra snelle en comfortabele bus. Hij rijdt zo veel mogelijk op een eigen baan, waar dat niet mogelijk is krijgt hij voorrang op andere bussen en bij verkeerslichten. Daardoor heeft hij minder last van files. Ook rijden de bussen vaker en stoppen ze op goed ingerichte haltes. “Ook in de spits moet je weten waar je aan toe bent. De reistijd moet voorspelbaar zijn”, zegt Sytze.
Wat merken reizigers op korte termijn?
Niet alles gebeurt tegelijk. Tot 2030 ligt de focus op verbeteringen aan bestaande routes, zoals buslijn 300 tussen Haarlem-Schiphol-Amsterdam Zuidoost en lijn 346 tussen Haarlem en Amsterdam Zuid. Haltes worden aangepakt, kruispunten en rotondes verbeterd, er komt meer voorrang voor bussen en op sommige plekken krijgen bussen meer ruimte.
“De eerste projecten zijn al gestart,” vertelt Sytze. “Reizigers kunnen dit jaar al pilots zien. Dat zijn proefprojecten waarmee we testen hoe we bussen sneller kunnen laten doorrijden, bijvoorbeeld langs drukke wegen.”
Sommige werkzaamheden kunnen tijdelijk voor overlast zorgen, maar grote afsluitingen verwacht hij niet.
En op de lange termijn?
Het eindbeeld is gericht op 2040. Dan moet er een samenhangend MetroBus-netwerk liggen tussen Haarlem, Schiphol en Amsterdam. Hierbij is vooral het stuk langs de A9 en N205 belangrijk.
“Nu staat de bus daar vaak vast in de file. Straks kan hij op een vrije baan doorrijden. Dat scheelt vooral in de spits veel tijd.” Exacte reistijden zijn nog moeilijk te noemen. Wel is duidelijk dat de reis sneller en betrouwbaarder wordt. “Je bent niet per se elke rit tien minuten sneller,” legt hij uit. “Maar je weet wel dat je niet ineens een half uur vertraging oploopt.”
Samenwerken aan beter OV
De plannen zijn gemaakt samen met de provincie, gemeenten, vervoerders en het Rijk. Connexxion is een belangrijke partner, het Rijk betaalt mee aan de pilots.
Sytze is tevreden met de uitkomsten. “We werken tegelijk aan de korte en lange termijn. Grote projecten kosten veel geld en tijd, maar ondertussen doen we al dingen die reizigers echt merken.”
Voor reizigers betekent dat stap voor stap beter openbaar vervoer. En uiteindelijk een snelle, herkenbare en betrouwbare busverbinding tussen Haarlem, Schiphol en Amsterdam.